Živnosť a dôchodok, aj to sa dá keď sa chce

A je to tu! Práve vám domov do schránky prišlo rozhodnutie kde vám oznamujú že ste sa stal členom SZČO. Odteraz ste Samostatne zárobkovo Činná osoba. K tomu vám samozrejme blahoželáme, veď nakoniec samy dobre vieme ako je to s vybavovaním po úradoch nás. No nezabúdajte na to že nebudete vládať pracovať večne. Jedného pekného dňa sa zobudíte a v lepšom prípade si poviete, stačilo. Idem do dôchodku. V tom horšom nebudete mať na výber. Ale nepredbiehajme zbytočne.Práca na poli.jpg

Len pre informáciu ohľadom zákonov vám,m odporúčame si naštudovať zákony:

  • Dani z prímov
  • Sociálnom poistení
  • Zdravotnom poistení
  • Živnostenskom podnikaníV prípade že ste v roku 2019 poberateľom starobného, invalidného či nebodaj predčasného dôchodku. Platí za vás zdravotné poistenie štát. No ak ste už sa stali ako dôchodca SZČO, dochádza k súbehu platiteľov za poistenie. V tom prípade sa na takúto osobu nevzťahujeminimálny vymeriavací základ vo výške 66,78€. V prípade invalidov sa bavíme o polovičnej sume, čiže 33,39€. Indický robotník.jpg

V prípade ak sa takáto osoba rozhodne že nechce platiť žiadne preddavky do sociálnej poisťovne, respektíve vyberie si najmenšou sumu vo výške 10€. Musí počítať s tým že mu môže pri ročnom zúčtovaní prísť doplatiť pomerne vysoká čiastka. A preto sa netreba spoliehať že to nejako doplatíte. Ale radšej poctivo platiť kým ešte máte z čoho. Pretože v tomto prípade sa jedná o zákonnú povinnosť tento nedoplatok uhradiť.

Z pohľadu čísel sa tu bavíme konkrétne o 14% vymeriavacieho základu pre starobný a predčasný dôchodok. A v prípade invalidného je to polovica. Čiže 7%.

Je tiež dobré vedieť že je možné si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka. A to a tu bavíme presnejšie o úľav na manžela či manželku, rôzne doplnkové dôchodcovské sporenia, či dokonca úhradu kúpeľnej starostlivosti. Konkrétne znenie na čo máte nárok si ale musíte naštudovať v konkrétnom znení zákona, keďže ten každú chvíľu prechádza úpravami a novelami. A tak by bolo nerozumné ak by sme vás o niečom uisťovali keď to už nemusí platiť.