Viete čo je pasívny dom?

S ohľadom na životné prostredie a zdroje, ktoré z prírody neustále čerpáme sa čoraz viac kladie dôraz na zníženie spotreby energií. Najviac energií minieme v domácnosti o tom niet pochýb. Voda, elektrina, kúrenie,… našu prírodu zaťažujeme viac než je to dobré.Pasívny dom.jpg
Pasívny dom – úspora energií.
Najväčšou položkou v každej domácnosti je kúrenie. Či už bývate v dome, alebo paneláku na kúrenie ide značná časť peňazí. Ak vám hovorí niečo pojem „pasívny dom“ možno viete, že tieto stavby na vykurovanie a celkové pohodlie spotrebujú veľmi málo energie na zaistenie si tepelného komfortu.
Takáto stavba musí spĺňať niekoľko kritérií, v opačnom prípade môžeme hovoriť o nízkoenergetických domoch.
Využívanie prírodných zdrojov.
Samotná príroda nám ponúka dostatok energetických zdrojov. Ak viete ako ich využiť môžete šetriť na energiách aj vy.

  • Slnečné svetlo. Energia zo slnka môže zohrievať vodu, vyrábať elektrinu na ktorú môžete napojiť chladničku, práčku, alebo vykurovacie teleso v domácnosti.
  • Rekuperácia– pre mnohých neznámy pojem vám môže ušetriť teplo, ktoré by ste vypustili do sveta pri vetraní. Stačí ak v zime otvoríte okno a o pár minút síce máte čerstvý vzduch v izbe, ale aj chladnejšie. Rekuperácia je v podstate vetrací systém. Cez rúrky vychádza ohriaty vzduch von, pričom zohrieva všetko okolo. Toto teplo sa akumuluje v zásobníku cez ktorý prechádzajú rúrky, ktoré privádzajú čerstvý a chladný vzduch z vonku dnu. Počas transportu sa vzduch v zásobníku ohreje. Vďaka tomu sa do izby dostane mierne zohriaty čerstvý vzduch a vaše náklady na kúrenie sa tak značne znížia.

Solárny panel.jpg
Vďaka tomuto sa vám podarí znížiť náklady na bývanie. To ale nie je všetko. Rekuperácia vám bude zbytočná ak z vášho domova bude teplo unikať. Preto investujte aj do

  • Zateplenia obvodového plášťa budovy
  • Zabráňte, alebo odstráňte tepelné mosty v dome
  • Zaobstarajte si kvalitné okná, ktorých rámy majú izolačné vlastnosti (hliníkové, drevo – hliníkové).

Ak už dom máte, ale nepatrí do kategórie pasívnych môžete znížiť náklady na bývanie. Stačí ak urobíte pár zmien a vaša peňaženka sa vám poďakuje.

Zveřejněno v Dom