Opatrnosť pri nakupovaní liečivých rastlín je dôležitá

Napríklad Mäta – všetci ju poznáme a používame. Či už vo forme čajov, nálevov, obkladov alebo ako dochucovadlo potravín.
Ale vedeli ste, že môže byť aj jedovatá?
Skúsení pestovatelia určite vedia, že poznáme 2 druhy mäty – mäta prieporná a mäta sivá. Prvá z nich sa vyznačuje výraznými liečivými účinkami, zatiaľ čo mäta sivá je síce liečivá, ale vo vyšších dávkach spôsobuje zdravotné problémy. Poškodzuje pečeň a obličky a neodporúča sa konzumovať vo väčšom množstve. Je výborným prírodným repelentom, aj preto je v záhradkách mimoriadne obľúbená..kvetina durman.jpg
Mnohé zo sypaných liečivých čajov môžu obsahovať malé čierne zrniečka, často krát rozomleté na jemné časti, ktoré pochádzajú z jedovatej rastliny Durman obecný. Tento sa vyskytuje všeobecne v prírode a pri zbieraní sa dostáva medzi ostatné zložky čajov. Iba skúsený odborník rozozná, že sa jedná o túto jedovatú rastlinu, ktorá obsahuje škodlivé látky. Priláka Vás veľkými pestrofarebnými kvetmi a ľudovo sa nazýva anjelské trumpetky. Jedovaté semienka sa po odkvitnutí dostávajú medzi ostatné bylinky a častokrát sú spoločne zbierané.

Správny nákup a výber byliniek

Pri správnom výbere a nákupe akýchkoľvek liečivých zložiek je vhodné poradiť sa s odborníkmi v lekárni alebo v špecializovaných obchodoch. Ich konzumáciu je vždy potrebné konzultovať s ošetrujúcim lekárom, pretože ich účinky môžu ovplyvniť účinok používaných liekov.kvetina príroda narcis.jpg
Vedeli ste, že aj tak pekná kvetina akou je Narcis žltý môže byť za určitých podmienok jedovatá?
Jej cibuľky obsahujú veľké množstvo škodlivého alkaloidu. K otravám dochádza zvyčajne po zámene s cibuľou domácou. Preto je aj pri nakupovaní cibuliek namieste mimoriadna opatrnosť.
Takisto jemná kvetina ako Konvalinka vonná je jedovatá. Jej bobule sú veľmi škodlivé a pri jej výbere alebo aranžovaní floristi odporúčajú opatrnosť.
Pri každom nákupe je vhodné byť obozretný, pri liečivých rastlinách obzvlášť. Hlavne, ak ich používame aj pre malé deti a seniorov.