USA vydáva licencie na dodávky necitlivého tovaru od spoločnosti Huawei

Spojené štáty čoskoro vydajú licencie, ktoré umožnia niektorým americkým spoločnostiam dodávať necitlivý tovar do čínskej firmy Huawei, informoval denník Los Angeles Times, keďže tento týždeň sa stretávajú predstavitelia vysokých krajín z týchto dvoch krajín, aby pokračovali v obchodných rokovaniach.
Huawei, najväčší výrobca telekomunikačných zariadení na svete, bola zaradená do čiernej listiny amerického obchodu od mája, keď sa prerušili obchodné rokovania medzi Washingtonom a Pekingom. Američania tvrdia, že firma môže špehovať zákazníkov, čo gigant popiera.Americká vlajka.jpg
Čierna listina zabránila gigantovi nakupovať súčiastky a komponenty od amerických firiem bez súhlasu od US vlády, čo obmedzovalo ich prístup k základným technológiám, ako sú napríklad mobilné služby Google.
Americké organizácie môžu požiadať o licenciu na určité výrobky ktoré majú byť zo zákazu vyňaté. Ministerstvo obchodu USA dostalo od firmy viac ako 130 žiadostí o licencie na predaj US tovaru od giganta, informovala agentúra The Guardian v auguste.
Vládni predstavitelia vyzvali US firmy, aby požiadali o licencie v nadväznosti na prísľub prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého by bol povolený vývoz necitlivých položiek, ktoré sú ľahko nahraditeľné zahraničnými konkurentmi, do HW.
Trumpova administratíva minulý týždeň dala zelenú na začatia schvaľovania licencií pre niekoľko US organizácii na obchádzanie obrubníkov.Americký múr.jpg
Hovorca amerického ministerstva obchodu pre agentúru The Guardian povedal, že od stredy nebolo ministerstvu v tejto veci udelené žiadne oficiálne usmernenie.
Rozhodnutia o udelení licencie by US firmám, ktoré hľadajú usmernenie, od Trumpa na konci júna sľúbil, že poskytnú určitú úľavu spoločnostiam, ktoré obchodujú so HW.
Tento krok nastane, keď sa tieto dve krajiny stretnú koncom tohto týždňa vo Washingtone, aby prediskutovali rozhovory na ukončenie 15 mesačnej obchodnej vojny.