Ruky na prsia a štart! Prekrvte svoje nohy a kŕčové žily budú minulosťou

Chcete vedieť ako sa zbaviť kŕčových žíl? Poznáme viacero spôsobov. Bohužiaľ, v drvivej väčšine prípadov, sa asi nevyhnete ich operačnému odstráneniu. Toho sa však nemusíte naozaj obávať. Napríklad taký laser, je absolútne bezbolestnou metódou. Ani skleroterapia nie je nič strašné. Pre svoje nohy však môžete urobiť aj niečo naviac.
Starší muž v šortkách beží po pláži

Pred odstránením

Pred tým, ako absolvujete odstránenie kŕčových žíl, by ste sa mali snažiť hlavne o to, aby ste svoje nohy dostatočne a pravidelne prekrvovali. Avšak pozor! Teplé kúpele alebo sauna síce organizmus prekrvia, no pre kŕčové žily, sú akékoľvek metódy, ktoré využívajú teplo, vyslovene nevhodné. Omnoho lepšie je napríklad otužovanie a samozrejme šport. Venujte sa hlavne cvičeniam, ktoré sú zamerané na srdce. Nohy si neprekrvíte tak, že nimi budete zdvíhať ťažké veci. Tým si skôr poškodíte. Môžete sa venovať napríklad niečomu takémuto. Vhodné sú i špeciálne dychové cvičenia zamerané na prekrvenie a aktivity, ako je pilates.
Starší muž v šortkách beží po pláži.jpg

Po odstránení

Tesne potom, ako prekonáte odstránenie poškodených žíl, by ste sa aspoň na nejakú dobu mali pohybu vyhýbať. Tým nechceme povedať, že si máte sadnúť na zadok a sedieť. Určite sa veľa prechádzajte a svoje nohy preťahujte. Beh alebo cyklistika však nie je vhodná. Prekrvovanie je však aj v tomto období veľmi dôležité. To však môžete robiť aj inak ako pohybom. Napríklad správnou stravou. Vhodné sú najmä tie potraviny, ktoré obsahujú veľa tekutín. Hovoríme o cuketách, uhorkách, tekviciach či paradajkách. Mali by ste celkovo konzumovať ľahšie pokrmy a piť naozaj veľa vody. V priebehu jedného dňa by ste mali vypiť minimálne dve veľké plastové fľaše. Nepreháňajte to však s minerálkami. Prebytok minerálov, môže vašim cievam uškodiť. Ukladajú sa totiž práve v nich, takže si doprajte skôr obyčajnú vodu z vodovodu alebo tú obyčajnú, bez minerálov.