Víťazi CEZAAR 2019

Kategória rodinné domy
Víťazom prvej kategórie za najkrajší rodinný dom sa stala čerstvo zrekonštruovaná montovaná chata v Bernolákove. Jej vznik sa datuje v roku 2005 a prešla si už mnohými premenami. Pre rodinu s tromi deťmi je miestom, kde môžu „vypnúť“ a tešiť sa zo závanu vidieka.
K dispozícii majú veľkú záhradu a krytú terasu s výhľadom na okolie.Okno Trnavskej radnice.jpg

Kategória bytové domy
Máme tu prvé ocenenie putujúce do Bratislavy. Okoloidúci si nemôžu nevšimnúť túto nádhernú novostavbu pre mladé rodiny v Ružinove. Jedná sa o bytový komplex Nido, umiestnený na bývalých bratislavských športoviskách. Na rozdiel od iných novostavieb si Nido zaslúžilo ocenenie práve vďaka svojej nadčasovej architektúre a elegantnosti, ktorá nemá široko-ďaleko obdobu.

Kategória občianske a priemyselné budovy
V Bratislave ešte zostaneme. Cenu si v tejto kategórii odnáša C.S. Lewis Bilingual High School. Rekonštrukcia strednej jazykovej školy vedená ateliérom Kleinert Creative House, odpovedá na otázku, ako by mohli vyzerať slovenské školy stavané počas obdobia socializmu. Nemusia byť len smutnými panelovými kockami, ale môžu byť priestormi, ktoré posilňujú tvorivé myslenie.

Kategória fenomén architektúry
Projekt Ark Shelter od Martina Mikovčáka a Michiel de Backer oslovil odbornú porotu tak ako žiaden iný projekt predtým. Ide o prenosnú, bytovú jednotku, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako luxusný, kontajnerový byt.
V skutočnosti však ide o montovaný systém frajmov a boxov, ktorý sa dá poskladať za pár hodín a preniesť na žiadanú lokalitu.Chata v horách.jpg

Kategória interiér
Objekt chAta v Donovaloch pôvodne pochádza zo 70. rokov. Dnes na jeho mieste nájdete modernú, malú chatku v tvare trojuholníka, v ktorej splyniete s okolitým lesom a oddýchnete si od denného, mestského ruchu.

Kategória exteriér
Niekdajší cintorín v Leopoldove sa premenil na moderné miesto pre všetky vekové kategórie s názvom Nový park. Tradičné parkové chodníčky tu nenájdete – prednosť dostala sloboda pohybu. Deti si tiež prídu na svoje, keďže na rôznych miestach nájdu nové hracie prvky.