Úsporná, funkčná a ekologická voľba osvetlenia: Skúste LED

V súčasnosti je trendom z hľadiska osvetlenia pozerať nielen na jeho kvalitatívne stránky, ale aj na fakt, aby bolo toto osvetlenie úsporné a dokázalo pre našu domácnosť, podnik či firmu nastaviť z hľadiska spotreby energií rozumnú ekonomiku. A to je jeden z podstatných dôvodov, prečo dnešných trh ponúka pomerne široký predaj led svetiel.Štyri žiarovky, kaviareň, bar

  • Tie si na rozdiel od starých žiaroviek pýtajú len minimálnu spotrebu elektriny, čo oceníme najmä pri ich pravidelnom používaní.

Ide síce o ich najznámejšiu a prioritnú výhodu, no rozhodne sú tu aj ďalšie stránky súvisiace s modernou technológiou, funkčnosťou a takisto ekologickou stránkou.
Led svetlá sú špecifické tým, že za zdroj svetla využívajú diódy (Light Emitting Diodes) a tieto majú spravidla dlhú životnosť, a to aj v prípade ich častého žiarenia. Niektoré údaje vravia o životnosti 50 až 60 tisíc hodín žiarenia, iné o 25 až 45 tisíc hodín, takže tá pravda je asi niekde uprostred. No v porovnaní s tým, že klasická žiarovka vydržala svietiť cca 1000 hodín ide o skutočne zaujímavé čísla.
Rozsvietenie týchto diód ako aj ich následný chod následne spotrebuje len zlomok toho, koľko „zožrala“ stará žiarovka (už i len pri svojom neefektívnom rozžiarení, kedy išla veľká spotreba do tepla). Light Emitting Diodes spotrebujú menší odber a zároveň ho využívajú efektívnejšie, pričom do tepla minú len 20 % a ostatných 80 % ide do kvalitného jasného svetla.Žiarovka, svetlo, osvetlenie

  • Klasikou je led žiarovka so závitmi e14, e27,… štýlovo pôsobia tiež led žiarovky gu10.

Náhrada starých žiaroviek za tieto novšie a efektívnejšie „ledky“ pritom neprebehla a ani neprebieha nejako drasticky. Je možné ich nahradiť celkovo podobnými modelmi, ktoré sa líšia prakticky len modernejšou a úspornou technológiou a tým, že ich zdrojom sú diódy. Navyše sú takmer zo 100 % recyklovateľné, nevyrábajú sa zo škodlivých materiálov a znižujú emisie.