Je mobil mojim pánom, alebo som ja jeho?

Mobilné telefóny sú považované niektorými za výdobytok modernej doby, inými zase za neodmysliteľnú vec v každodennom živote. Každý z nás chápe, aké riziká môže priniesť prehnané používanie, ale vieme si predstaviť aj situácie, v ktorých by sme sa bez neho dnes neobišli, a keby sme museli mnoho nehôd by dopadlo omnoho horšie, než dopadne po zavolaní pomoci. Ale netreba myslieť len na zlé.
Surfovanie na webe.jpg
Telefóny slúžia aj dobru. Ako zo všetkým, od nás ľudí až po elektronické pomôcky, všetko môže uškodiť aj pomáhať. Je len na nás akou cestou sa vydáme, a čo budeme uprednostňovať.
V prípade, že nám ide o život, či niekomu na kom nám záleží, ba dokonca nejakému cudziemu človeku, je možnosť privolania záchranky nenahraditeľná s ničím, čo nám v minulosti slúžilo. Niekto by sa mohol začať sťažovať, na rýchlosť toho, akou sanitka dorazí, ale to už nie je problém existencie mobilu. To už je na inú debatu. Pri dnešných možnostiach a tvorených hraniciach sa nie je čo čudovať, že mnoho ľudí odchádza žiť do iných krajín a na iné kontinenty. Pre nich je táto pomôcka taktiež na nezaplatenie. Veď si len predstavte tú radosť z toho, keď uvidíte vašu rodinu hoci len cez displej, keď ste od nich o tisícky kilometrov vzdialení. V predošlých rokoch ste takúto možnosť nemali, a posielanie listov nebolo tak osobné, ako si hľadieť z očí do očí a počuť hlas toho druhého.Žena telefonuje.jpg Tu sa znovu ozvú všetky staré duše, ktorých riešenie je len to, aby sme sa ďaleko nesťahovali. Aj toto je návrh na rozpravu, pretože ani v tomto za vinu nemôžme klásť telefonovanie. Ide skôr o to, čo priniesla táto doba a náš systém. Každý vie, čo si môže dovoliť a ako chce žiť. A keď sa nedokáže uživiť z toho, čo mu ponúka jeho štát, nie je sa čo diviť, že hľadá svoje šťastie inde. To nie je chyba možnosti komunikácie na diaľku.
Každý z nás musí uvážiť, koľko času trávi na svojom mobile a koľko je ozaj zdravé stráviť pri nom svoj čas. Ozaj sa venujete prostredníctvom neho niečomu podstatnému, zodpovednému a rozumnému? Ak je tak, všetko je v poriadku a vy idete po správnej ceste. Ak to tak nie je,každý je strojcom svojho šťastia a preto by sám mal zmeniť svoje nezdravé návyky pre vlastný prospech.