Oplatí sa podnikať v malom?

Najprv by som asi mal vysvetliť, čo rozumiem pod pojmom „podnikanie v malom“. Viete, aj také poľnohospodárske družstvo, ktoré má obrat niekoľko stoviek tisíc eur ročne, je niekým pokladané za malý podnik. Ja mám však na mysli ľudí, ktorí sa rozhodli podnikať sami za seba, bez veľkej firmy a veľkých priestorov. na voľnej nohe.jpg

Pred pár rokmi som mal možnosť navštíviť jedno družstvo, kde okrem iného, vyrábajú aj strašne chutnú bryndzu. Dal som sa do reči s predsedom, nejako sme si sadli, a tak náš rozhovor trval niekoľko hodín. Opýtal som sa ho, či sa podľa neho oplatí podnikať v malom, čo sa poľnohospodárstva týka. Vete, vždy som mal taký sen, že si zaobstarám menšie stádo kôz, budem vyrábať syr pre seba a čo nezjem, tak predám. Na tieto moje plány sa len pousmial a povedal mi, že sa to určite oplatí, no jednoznačne na čierno. Povedal i to, že sa úprimne hanbí za to, čo povedal, no je to smutná realita.

Dnes podnikám, no v úplne inej sfére a môžem povedať, že ak za sebou nemáte vplyvných ľudí, nemáte obrovský počiatočný kapitál a naozaj veľa peňazí, nie je to vôbec jednoduché. Náš štát, akosi pozabúda na nás podnikateľov, ktorí chcú pracovať naozaj preto, aby mali z čoho žiť a nie preto, aby mohli oberať iných ľudí o státisíce eur. Je to paradox, no je to naozaj tak. Je zvláštne, že niektorí ľudia môžu robiť miliónové podvody a dostanú dva roky podmienečne, a to v tom lepšom prípade a niekto pošle daňové priznanie o deň neskôr a už mu je vystavená pokuta.
postavička s tabuľou v ruke.jpg
Vráťme sa však späť k tomu, či sa takéto malinké podnikanie oplatí. Pozrite, musíte si to zvážiť len sami. Živnostenské oprávnenie, totiž nie je jediný spôsob, ako môžete pracovať na vlastnú päsť. Môžete mať napríklad status slobodného umelca. Vtedy platíte len zdravotné odvody, no sociálku nie. Existujú aj možnosť bočných príjmov, zmluvy o dielo alebo iných zmlúv, ktoré so zákazníkom uzavriete len na daný produkt alebo službu. Naozaj dobrá rada je, že by ste sa mali dopredu poradiť so skúseným človekom, ktorý bude vedieť poradiť, aká forma, je vhodná práve pre vás.