Moderné stavby si bez skla a nerezu už nevieme predstaviť

Mnoho súčasných novostavieb sa bez schodov nezaobíde, prepájajú jednotlivé podlažia a umožňujú ľuďom prechod z jednej úrovne na druhú. Keďže spájajú rozdielne výškové úrovne, chôdza po nich by nebola bezpečná bez zábradlia, ktorým musí byť vybavené každé zábradlie. Je bezpečnostnou poistkou pred pádom z výšky a zároveň dotvára samotný dizajn schodiska.

Zabradlie

Drevené latky pospájané do tvaru zábradlia už dávno patria minulosti. Nájsť ich ešte môžeme pri chalupách či víkendových domoch, no v moderných stavbách sa do popredia dostali materiály ako nerez a sklo. Z nich sa dajú vyrobiť očarujúce a nadčasové zábradlia, ktoré budú ozdobou každého stavebného diela. Z nerezu je možné stvoriť základný model stĺpikového zábradlia, kde nosnú konštrukciu tvoria nerezové stĺpiky a priestor medzi nimi vypĺňajú takisto nerezové tyče v istých vzdialenostiach od seba. Toto však nie je jediné možné riešenie zábradlia moderných stavieb, jedinečné a luxus vyžarujúce sú zabradlie na schody sklenené zábradlia. Majú nadčasový dizajn, sú maximálne estetické a zároveň spĺňajú požiadavku na bezpečnosť. Sú správnou voľbou ako chcete zaujať netradičným prvkom v interiéri či exteriéri.

schody, blesk, horor

Sklo je vo väčšine prípadov číre, a táto jeho farba má fantastickú vlastnosť, dokáže prepúšťať svetlo, a preto je veľmi obľúbené aj v priestoroch s minimom denného svetla. Sklo je bezpečnostné a podľa spôsobu jeho uchytenia rozoznávame samonosné zábradlie do profilu alebo na bodové úchyty, existujú aj takzvané steny s funkciou zábradlia a tiež poznáme aj francúzske balkóny. Profily je možné do podlahy ukotviť zboku alebo zhora, no ak profil zapustíte do podlahy, vznikne úplne čistý detail. Úchyty sa vyrábajú z nerezu a profily zasa z hliníka. Povrchová úprava môže byť v štýle eloxu alebo inoxu alebo brúseného nerezu.

Je možné, že štýl stavby či interiéru si bude vyžadovať zábradlie bez madla, ale väčšina zábradlí ich má. Môžu byť drevené alebo nerezové, rozhodnutie je na projektantovi či investorovi. Výber zábradlí je široký, každé z nich má svoj charakteristický nádych a síce aj vyššie vstupné investície, no tie sú priamoúmerné dlhej životnosti a nadčasovosti tohto produktu.