Ideálny notebook pre študenta: Na aké vlastnosti a parametre sa zamerať?

Štúdium v súčasnosti predstavuje okrem učebníc, vzornej dochádzky a snahy takisto prístup k moderným technológiám. Z tohto hľadiska sa k študentovi ako doplnok už dlhšiu dobu radí notebook, ktorý by však najlepšie zodpovedal kritériám šikovného pomocníka pri učení. Konkrétnejšie by sme tak mali zamerať na zodpovedajúce vlastnosti k tomuto účelu. Je totiž rozdiel, či vyberáme notebook na doma alebo na hranie namakaných hier, či ako spoľahlivého sprievodcu štúdiom na internáte. Zamerajme sa tak na nasledovné vlastnosti.Žena pracuje s notebookom.jpg
Batéria a jej výdrž
Notebook je zariadenie poskytujúce mnoho funkcií do doby, kým sa nevybije. A možno sa to nezdá, ale nájsť elektrickú zásuvku v učebni a v ten správny čas môže byť problém. Preto je jedine výhodou, ak má batéria dlhšiu výdrž, respektíve minimálne 4 hodiny, ideálne okolo 8 hodín od nabitia.
Praktické prenášanie
Tu zohráva dôležitú funkciu predovšetkým hmotnosť a konkrétnejšie by sme sa mali orientovať na ľahšie modely. Treba vziať do úvahy pravidelný prenos, pričom veľké notebooky nebudú v tomto smere praktickou voľbou. Ideálne je zvoliť model s hmotnosťou cca 2 kg.Usmiata mladá žena, notebook, učenie.jpg
Parametre a výkon
Sú samozrejme dôležitým faktorom aj v prípade pravidelného využívania potrebných aplikácií či funkcií pri štúdiu. Zasekávanie, zlá kompatibilita či nedostatok miesta na harddisku sú neželanými stránkami aj v tomto prípade. Síce nemusíme hľadieť na grafickú kartu, ale mali by sme sa zamerať v prvom rade na veľkosť operačnej pamäte RAM, typ procesora a SSD disk.

  • V prípade RAM bude skvelou voľbou 8GB, SSD disk zasa urýchľuje procesy načítania a jeho kapacita by mala byť ideálne 128 GB. V prípade pevného (HDD) disku nemusíme nič podceňovať a priamo zvoliť variant 1TB. U procesora udáva výkon nielen výška GHz, ale tiež počet jadier.

Porty a pripojenie
Sú dôležitou súčasťou. V súčasnosti je bežné do zariadení pripájať USB porty, SD kartu, ale takisto je vítaná možnosť pripojiť HDMI kábel (obrazovka). Nezabúdajme ani na pripojenie Wi-fi a Bluetooth, či v prípade slúchadiel konektor jack.