Ideálna prilba pre motorkára? Pozrime sa na to

Dnešný motorkár má v prípade veľmi dôležitého doplnku, akým je moto-prilba na výber hneď niekoľko nápaditých možností rôznych prevedení a značiek. Súčasná prilba tak neposkytuje iba prevenciu v prípade možného pádu, ale kvalitnú formu zabezpečenia a okrem nej takisto komfort, ktorý je v prípade pravidelnej jazdy určite vítanou a požadovanou vlastnosťou.

K akýmsi základným vlastnostiam pri výbere sa radí rozdelenie prílb na integrálne, vyklápacie, cross, road, na skúter,… a tieto „detaily“ zohrávajú významnú úlohu. Pretože sa následne musia dokonale prispôsobiť nášmu typu a štýlu jazdy, respektíve tiež motorke, ktorú vlastníme a na akej jazdíme.

muži na motorkách

  • Ak teda vlastníte rýchlejší stroj a dávate prednosť jazdám po diaľnici, prilba na skúter by nebola praktickou voľbou a zasa naopak, pri jazde na skútri mestom by asi bolo zbytočné kupovať najdrahší (a najťažsí) model s pokrytím celej tváre.

Spoľahlivou voľbou v otázke bezpečia a jazdy na rýchlejšej motorke sú „integrálky“ respektíve intergrálne prilby, ktoré pokrývajú celú hlavu vrátane tváre. Nielenže sú týmto spôsobom chránené všetky dôležité časti, ale tento model prináša výhody v prípade nárazového vetra, lietajúce hmyzu a iných nepríjemností, ktoré nás počas rýchlejšej jazdy určite zastihnú. S integrálkou ste spoľahlivo chránení i v tomto smere.

motorkářská helma

K najpopulárnejším a doporučeným voľbám sa však radia takisto vyklápacie modely, ktoré oproti uzatvoreným integrálnym poskytujú komfortné a praktické výhody v možnosti odklopiť predný chránič. Prinášajú kvalitnejšiu ventiláciu a šikovnú manipuláciu, kedy v prípade prestávky nemusíte dávať z hlavy dole celú prilbu, ale stačí iba odklopiť predný kryt. V otázke bezpečia sú prakticky na podobnej úrovni ako integrálky, no ide ako keby o ich praktickejšiu podobu, ktorá je u motorkárov veľmi obľúbená.