Apple nazval „hlbší pohľad“ na mapové politiky po tom, ako nazvali na časť Krymu v Rusku

Apple „podrobnejšie skúma“, ako riešime sporné hranice“, keď vo svojich aplikáciách Mapy a počasie pre ruských používateľov uviedli ruský anexný krymský polostrov ako súčasť Ruska.
Hovorca spoločnosti Apple Trudy Muller povedal agentúre The Guardian, že organizácia Apple nerobila žiadne zmeny na svojich mapách mimo Ruska a vykonala zmenu pre ruských používateľov z dôvodu nového zákona, ktorý nadobudol účinnosť v tejto krajine.Ruská vlajka.jpg
„Pred prijatím rozhodnutia o označení na našich mapách preskúmame medzinárodné právo, ako aj príslušné americké a ďalšie vnútroštátne právne predpisy a ak to vyžaduje zákon, vykonáme zmeny. Hlbšie sa pozrieme na to, ako v našich službách riešime sporné hranice a v dôsledku toho môžeme v budúcnosti urobiť zmeny,“ povedal Muller.
Rusko a Ukrajina boli veľmi citlivé na spôsob, akým svetové spoločnosti identifikujú Krym, odkedy ruské jednotky územie obsadili, a Moskva ho pripojila v marci 2014 po referende, podľa ktorého sú Kyjev a jeho západní spojenci nezákonní.
Ruské a ukrajinské veľvyslanectvá v Spojených štátoch v piatok okamžite nevrátili žiadosti o pripomienky.
Zdá sa, že Apple zmenil spôsob, akým vo svojom softvéri zobrazuje miesta na Kryme, a kývol na ruských politikov, ktorí požadovali polostrov, aby sa označovali ako súčasť Ruska.Ukrajinská vlajka.jpg
Novinári z agentúry The Guardian v Moskve, ktorí do stredu napísali názov krymskej provincie Simferopol do aplikácií Mapy a Počasie spoločnosti Apple, sa zobrazili ako „Simferopol, Krym, Rusko“. Používatelia kdekoľvek inde – vrátane hlavného mesta Ukrajiny v Kyjeve a samotného Krymu – uvidia zobrazené miesta na Kryme bez toho, aby uviedli, do ktorej krajiny patria.
Ukrajinský minister zahraničných veci Vadym Prystaiko v stredu na Twitteri napísal, že Apple „nehovorí“ o bolesti krajiny.
EÚ a USA neuznávajú Krym ako ruský a uvalili sankcie na polostrov a jednotlivcov, ktorých obviňujú z porušenia územnej celistvosti Ukrajiny.