Android: Z takmer zrušeného projektu sa stal najpoužívanejší OS v prenosných zariadeniach

Z hľadiska prenosných zariadení je veľmi známym a podstatným pojmom Android, ktorý spolu s iOS dominuje na poli operačných systémov v chytrých mobiloch.
Najčastejšie využívaným operačným systémom v mobiloch je práve Android, ktorý je dnes už veľmi dobre známy, aktuálne vyšla jeho 10. verzia (Android 10 Q) a s najväčšou pravdepodobnosťou má pred sebou sľubnú budúcnosť plnú ďalšieho vývoja a funkčných noviniek.Android logo, zelená postavička leží na zemi.jpg

  • Rozmýšľali ste však niekedy nad tým, ako tento OS začínal, respektíve aký má vlastne pôvod a ako sa postupne vyvíjal? Možno vás prekvapí, že pôvodne malo ísť o systém k ovládaniu digitálnych fotoaparátov. To sa písal rok 2003 a Android bol ešte len v štádiu vývoja.

Kvôli finančným problémom vývojárov ale veci nabrali iný spád a projekt v roku 2005 odkúpila spoločnosť Google. Projekt, ktorý by inak spoznal zánik nakoniec rozkvitol a určila sa jeho jasná priorita. Bude to presne ten operačný systém, ktorý budú potrebovať pripravované chytré mobily a tablety.
Ak sa pozrieme do súčasnosti, z hľadiska predajnosti a podielov je rivalita medzi Androidom (Google) a iOS (Apple) naozaj vyrovnaná a ťažko určiť jasného víťaza. Áno, prakticky je známe, že väčšina užívateľov používa Android, avšak iOS prináša efektívnejšie zisky.
Apple so svojim iOS má najväčšiu základňu fanúšikov najmä v USA, zatiaľ čo v Európe fandíme skôr Androidu. Faktorom je ale určite aj cena, investície a fakt, že iOS sa nachádza spravidla v drahých „jabĺčkových“ zariadeniach a Android je voľbou v predsa len cenovo prístupnejších zariadeniach. Môžeme použiť tiež úplne všeobecné označenie:Ilustrované smartfóny vedľa seba.png

  • iOS je spravidla znakom luxusu, rastúcich firiem a triedy úspešnejších podnikateľov
  • Android je skrátka ľudová voľba poskytujúca výhodný pomer nástroje, funkcie, funkčnosť/cena

Z celkového hľadiska celosvetového trhu má Android 75 % zastúpenie a iOS prakticky len 23 %. Aj napriek tomu však Google a Apple v kategórii ziskov zo svojich iOS vedú vyrovnaný konkurenčný boj.