Americký sudca diskvalifikuje právnika Huawei z podvodu, kvôli prípadu sankcií

Americký sudca v utorok diskvalifikoval Jamesa, právnika vo Washingtone pre čínsku firmu Huawei, v obrane výrobcu telekomunikačných zariadení proti obvineniam z bankových podvodov a porušení a porušení sankcií.
Sudkyňa Ann Donnelly z Okresného súdu USA v New Yorku vydala svoj príkaz potom, čo federálna prokuratúra tvrdila, že predchádzajúca práca Cole na ministerstve spravodlivosti spôsobila konflikty záujmov.
James pôsobil v rokoch 2011 až 2015 ako zástupca generálneho prokurátora, úradník č. 2, na ministerstve spravodlivosti.Telefón Huawei.jpg
„Existuje značné riziko, že by Cole mohol použiť, dôverné faktické informácie získané pri slúžení ako DAG na značný pokrok v súčasnej obrannej stratégii firmy Huawei,“ uviedli americkí prokurátori v máji.
James, partner právnickej firmy Sidley Austin, uviedol, že nemá žiadne spomienky na veci, na ktoré sa odvoláva ako na diskvalifikáciu. Neodpovedal okamžite na žiadosť o vyjadrenie k rozhodnutiu sudcu.
„Sme sklamaní rozhodnutím súdu, ktoré sme presvedčení, že porušuje právo firmy Huawei na šiesty dodatok k obhajobe podľa vlastného výberu,“ uviedol vo vyhlásení hovorca firmy Huawei Joe Kelly. „Vyhradzujeme si právo odvolať sa proti tomuto rozhodnutiu, ak je to vhodné.“
V májovom súdnom podaní vláda tvrdila, že ako generálny prokurátor „osobne dogliadal na aspekty súvisiaceho vyšetrovania a podieľal sa na nich“, ako uviedol, že podrobnosti boli utajené.
Znamená verzia rozhodnutia Donnellyho o vylúčení Jamesa bude zverejnená do 10. Januára, uviedla sudkyňa vo svojom uznesení.
Trestné konanie proti firme Huawei obviňuje firmu zo sprisahania, že skreslila svoje vzťahy so spoločnosťou, ktorá pôsobila v Iráne. Prokurátori vyhlásili, že organizácia vystavuje banky riziku sankcií za spracovanie transakcií, ktoré porušujú sankcie v US.US vlajka.jpg
Sudca v marci podal v mene firmy a jeho firme v USA žalobu za nevinnosť.
Hlavná finančná riaditeľka firmy, Meng Wanzhou, dcéra zakladateľa HW, bojuje proti vydaniu z Kanady, kde ju vlani v decembri zatkli za jej úlohu pri údajnom podvode. Meng povedala, že je nevinná.
Michael Levy, ďalší právnik organizácie, v septembri na súde uviedol, že snaha zastupovať firmu HW je ďalším taktickým krokom v širšej kampani vlády US proti čínskej firme.