Ľudstvo pozná parfum už od staroveku, keď sa vyrábali masti a balzamy pomocou éterických olejov. Parfum má v súčasnosti najvyššiu koncentráciu éterických olejov, asi 20 až 30 %, čo vedie k krémovej vôni, ktorá z neho robí vytrvalejšiu a dlhotrvajúcu vôňu. Vôňa by mala zostať na pokožke približne 6 hodín, ale prídavné látky ju môžu udržať dlhšie ako jeden deň. Vďaka tomu je parfum cenovo najdrahší, a tým pádom nie je určený na každodenné použitie.rôzne parfumy.jpg
Mnoho ľudí si zamieňa eau de parfem so štandardným parfumom. Kľúčové slovo je však „eau“ (z vody), čo zdôrazňuje, že je rozriedený. Podiel éterických látok v eau de parfum alebo vo parfumovanej vode je o niečo nižší okolo 15 až 20 %. Tieto vonné látky vydržia asi 4 hodiny na pokožke a v porovnaní s parfumom sú relatívne ľahké a môžu sa používať počas dňa.
Toaletná voda sa prvýkrát vyrábala v 14. storočí a nazývala sa aj „nebeská voda“. Dnes je to ľahký typ parfumu, ktorý obsahuje 5 až 15 % čistej esencie parfumu zjemneného alkoholom. Zvyčajne vydrží asi 2 až 3 hodiny a má diskrétnu stopu vône, vďaka ktorej je vhodná pre horúce letné dni. Toto je v súčasnosti najobľúbenejší výber voňavkárskych výrobkov.eau de cologne.jpg
Eau de cologne alebo „kolínska“ je druh parfumu, ktorý sa používal v Severnej Amerike ako vôňa pre mužov. Kolínska dnes znamená ľahké, čerstvé alebo ovocné vône, zložené z 2 až 4 % éterických olejov, riedené alkoholom a vodou, obvykle vydržia približne 2 hodiny. Túto ľahkú arómu často používajú najmä mladší ľudia.
„Eau fraiche“ predstavuje najľahšiu parfumovú alternatívu – koncentrácia olejovej zložky je približne 1 až 3 %. Vôňa trvá na pokožke menej ako hodinu, vďaka čomu sú jej aromatické tóny prakticky nerozoznateľné. Jeho vône sú zvyčajne jednoduché a osviežujúce. Eau fraiche má zvyčajne nižšiu cenu a môže sa používať kedykoľvek počas dňa, aj pri aktívnych športoch.